Güvenli Bisiklet Sürüş Kuralları

Bisiklet en çok tercih edilen, ayağımızı yerden kesen bir spor ve ulaşım aracıdır. Unutmamak lazım ki; trafikteki araçların ve yayaların arasında en korumasız olan da bisiklet sürücüsüdür. Bu yüzden bisiklet sürüş ve tarfik güvenlik kurallarına mutlaka uyalım, uymayanları da uyaralım!

 1- İlk iş olarak mutlaka kask ve eldiven takılmalı. Her bisikletli bir gün maalesef ki mutlaka düşer. Böyle bir durumda başımızı ve ellerimizi korumak oldukça önemlidir.

 2- Bisikletle yola çıkmadan önce yine mutlaka lastiklerin havasını, frenleri ve vites gibi önemli donanımların durumunu kontrol etmeliyiz.

 3- Bisikletimizin arkasına kırmızı, önüne beyaz ışık takıp; kendimizi de görünür olmak için gündüz sarı, turuncu, kırmızı; geceleri de beyaz kıyafetler giymek önemli.

 4- Bisiklet kullanırken müzik dinlemek, telefonla konuşmak yola vereceğimiz dikkatten çalacağı için önerilmez. Bu tür bir hareket çevreden gelecek uyarı sinyallerini de duymamızı engelleyecektir.

 5- Kulaklar da göz kadar tehlikeleri fark etmede önemlidir. Arkanızdaki bir motor sesi, bir bağırış işimizi kolaylaştıracaktır.

 6- Her an, her yerden bir yaya, araç, kedi ya da köpek çıkabilir. Bu yüzden önümüze baktığınız kadar park etmiş araçlara ve bulunduğunuz yola çıkan yollara bakıp olası tehlikeleri öngörmeye çalışmalıyız.

 7- Yolun olabildiğince sağından gidelim ama araçların kapılarının açılabileceğini de unutmayalım. Yaklaşık 1,5 metre açıktan gidelim. Duyarsız kimi arkadaki araç korna çalarsa çalsın, önemli olan önce can güvenliğimiz.

 8- Yolun sağından gideceğiz diye kaldırıma da çok yanaşmamak lazım. Normalde sıkıntı çekmeyeceğimiz küçük bir denge kaybında kaldırıma çarpıp düşebiliriz.

 9- Hız kesme tümseklerine, yollardaki çukurlara ve özellikle gittiğimiz yönde olukları olan yağmur için yapılmış rögar kapaklarına karşı tetikte olmakta ve dikkatli olmakta fayda var.

 10- Kavşaklarda, eğer dönüş yapmıyorsak, biraz daha mesafe varken düz giden şeride geçelim. Arabalar bizi ezip geçecek değil ya! Aksi halde tam dönüş sırasında şerit değiştirmek zorunda kalır ve kendimizi daha büyük tehlikeye atabiliriz.

 11- Özellikle inişlerde yolu ortalayıp arabaların arasına girmek, en sağda gidip kapıya ya da bir canlıya çarpmaktan çok daha güvenlidir.

 12- Dönüşlerde kolumuzla döneceğiniz yolu göstererek “sinyal” verelim.

 13- Ağır araçların arkasından seyretmek, toplu taşıma araçlarının yolcularının iniş biniş yapacağı sağından geçmek de tek kelimeyle sakıncalı.

 14- Hızlı giderken ya da iniş yaparken frenlerimizin ikisini birden sıkmak lazım. Sadece ön freni sıkarsanız bisikletin üzerinden uçarız, sadece arkayı kullanırsak arka tekerimiz kayar ve muhtemelen yere yapışırız!

 15- Yanlışlıkla ya da “spor olsun” diye bizi sıkıştıran sürücülere haddini bildirmek haklı olduğumuzu bildiğimiz durumlarda bizi mutlu edebilir. Ama bırakalım yollarına gitsinler. Trafikte “tonajı yüksek araç haklıdır ve ezer geçer” mantığı olduğu için kendimizi dengesiz bir sürücünün insafına bırakmayalım.