Bisiklet Seçimi

Tekerleği iyi ki bulmuşlar da bisiklete biniyoruz 😀

Her derde deva, süper bir icat: hem çevreci bir ulaşım aracı, hem eğlence, hem spor, hem de harika bir sosyalleşme fırsatı. Çok içten ve dayanışmacı bir camiası var.

Hayatına bisikleti sokmak isteyenler için A’dan Z’ye bir dosya hazırladık:
1. Önce, bisiklet nasıl seçiliri anlatıyoruz.
2. Bisikletinizi aldınız.  O zaman bisiklet gruplarıyla firar etmeye hazırsızınız! Hemen sizi şehrinizdeki bisiklet grupları ile tanıştırıyoruz.
3. Bisiklete doyum olmaz! Tatilde de pedallamak istiyoruz. O zaman, size en güzel aktif tatillerden olan bisiklet turlarını öneriyoruz.

Yeni bir pedalşörün ihtiyacı olabileceğini düşündüğümüz tüm hap bilgileri derledik. Hap yetmez, daha derinlemesine öğrenmek istiyorum diyenler için de dosyalar toparladık. Konu başlıklarının altında ilgili linkleri bulabilirsiniz. Hazırsak başlayalım:

 

1. Bisiklet Seçimi

A. Bisiklet çeşitlerini öğrenin.

Aşağıdaki tabloda bisiklet çeşitleri özetledik. Tabloyu büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

bisiklet-cesitleri

Ama bisiklet almadan önce daha derin bilgi edinmek gerekir. Buradan kabaca bir fikir sahibi olduktan sonra, bu linkten ilgilendiğiniz çeşidi daha detaylı inceleyebilirsiniz:

BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

B. Daha çok nerede (şehirde, doğada…) ve ne amaçla (gezi,ulaşım, performans…) bisiklete binmek istediğinize karar verin.

Farklı bisiklet türleri farklı zemin ve konfor ihtiyaçlarına göre optimize edilmiştir. O yüzden bisiklet almadan önce hayatımızın neresinde bisikleti kullanacağımıza karar vermekte fayda var.

bisiklet-piknikŞehir içinde ulaşım amacıyla kullanılan bisiketlerin performans (spor) amaçlı bisikletlere göre farklı donanım öncelikleri vardır.

C.  Amacınızı ve kullanım alanınızı biliyorsanız, o zaman, bu  ihtiyaçlarınızı cevaplayan bir bisiklet seçebilirsiniz.

Bazılarımız  önce bir  bisiklet edinip, neye ne kadar ısındığın göre amaç ve kullanım alanı seçmeyi tercih edebiliyor. Eğer sizde böyle düşünenlerdenseniz, bizim tavsiyemiz dağ bisikleti ile başlamanız. Çünkü dağ bisikletleri her türlü zemine ve kullanım amacına adapte olabilir. Arazi yollarında gitmek için üzerine yoktur,  asfalt yolda performansı bir yarış bisikleti gibi değilse de, gayet elverişlidir. Öndeki süspansiyonlar şehirdeki tümsek ve çukurlarda da rahatlık sağlar. Kalın tekerler hakimiyeti kolaylaştırır. Satmak isterseniz ikinci el piyasası güçlü bir bisikletiniz olur.

Bir diğer opsiyon da melez bisikletler olabilir. ……..

D. Kendiniz için doğru bisiklet boyunu öğrenin.

Hangi tip bisikleti seçerseniz seçin, size en uygun boydaki bisikleti bulmanız hem konforunuz, hem de sağlığınız açısından önemli.
Yetişkin bisikletleri kadro boyuna, çocuk bisikletleri de teker çeperine göre ebatlanır. Yetişkin bisikletlerinin ölçü birimi kadro boyudur. Kadro dediğimiz yer bisikletin ana gövdesini oluşturan iskelettir (Aşağıdaki bisikletin yeşil yeri).

Kaç kadro bisiklet alınacağı, kişinin boyuna ve bacak boyuna göre belirlenir. Bazı kişilerin bacak boyu boylarına göre kısa ya da uzun olabiliyor. Bu noktada esas alınması gereken şey bacak boyudur. Ayrıca bisiklet türüne göre aynı boydaki kişiye farklı ebatlardaki bisikletler öneriliyor. Örneğin, 170cm boyunda ve boyuna göre uzun bacaklı bir kişiye 43 ila 46 arasında bir kadro boyunda bir dağ bisikleti önerilirken, 52-54 kadro bir yarış bisikleti önerilebiliyor.

Size uygun kadroyu kabaca bulmaya yarayan basit bir ayakta durma methodu var:
Bisikleti, bacaklarınızın ortasına alarak bisikletin üst tüpüne (A ile işaretlenen yer) biner gibi (oturmadan) duruyorsunuz. Genellikle, bacak aranız ve üst tüp arasında, bir yol bisikletinde yaklaşık 2,5 cm (1 inç), dağ bisikleti için yaklaşık 5cm (2inç) ya da daha fazla açıklık idealdir. Sağlıklı bir ölçüm yapabilmek içinbu testi mutlaka ayakkabı ile  gerçekleştirmek gerekir.

Sırada sele yüksekliğini ayarlamak var:
İdeal sele yüksekliği, pedal en düşük dönme pozisyonundayken (pedalın yere en yakın olduğu an),  pedal tarafındaki dizinizin çok hafif kırık kalacak şekilde selenin yükseltilmesidir.

Aynı zamanda gidonlara erişimin de size uygun olması gerekir. Kollarınızın tamamen gergin olmaması, bunun yerine dirseklerinizin sizi rahat hissettirecek şekilde hafif bükülmesi ve gidona ne çok uzak ne çok yakın olmanız idealdir.

bisiklet-nasil-olculur

E. Bisikleti ihtiyacınıza göre aksesuarla donatın.

(Çocuk koltuğu, far, ayna, bisiklet koltuğu, zil, bagaj çantası, ya da araba için taşıma aparatları vb… ) Bakkala gitmek için bisiklet alıyor olsanız dahi, mutlaka kendinize bir kask alın!